Cesta k vítězství vyžaduje taktický a následně i herní výkon. Každý hráč má mít svou individuální taktiku, ale přesto zde můžeme vymezit několik základních pravidel platných pro začátečníky i závodní hráče:
1) Hrát přes síť a do kurtu. Na první pohled banální rada, je ve skutečnosti radou, která by se často dala vyvažovat zlatem, jistě i z olympijských her. Badminton je hrou chyb, kdo jich udělá méně, zpravidla utkání vyhraje.
2) Vítězná taktika se nemění. Také druhá rada nepřináší jistě nic nového, ale stará pravda je lepší než nový omyl.
3) Nejlepší obrana je útok. Banalitka i do třetice – nicméně pokud se budete divit, proč do vás soupeř pořád smečuje, když se mu podaří ukončit až pátou smečí, jistě si na ní po prohraném zápase vzpomenete a příště budete útočit vy.
Nicméně pozor. Na rozdíl od předchozích rad, které jsou velmi univerzální, zde platí rozdělení na „útočné“ a „obranné typy“ hráčů – i zarytý „pes obranář“, ale ve vhodnou chvíli zaútočí, stejně jako se „rychlý střelec“ bude při soupeřově útoku bránit; dobrá obrana je lepší než špatný útok.
4) Utkání nezačíná stavem 0:0, ale končí proměněným mečbolem. Kdo tvrdí, že utkání začíná za stavu 0:0, mýlí se. Před utkáním je zapotřebí se správně rozcvičit, rozehrát, uvést do ideálního předzápasového rozpoložení. Závěr zápasu je bez diskuze – po proměněném mečbolu je konec. Ale před ním bojujte o každý míč, od začátku až do konce, tak jako by to byl právě ten poslední míč.
5) Koncovky rozhodují. Jistě, kdo za stavu 29:29 získá bod, vyhraje set. Ovšem bod na začátku zápasu nemá hodnotu poloviny bodu a bod na konci setu není za dva. Zejména ve stávajícím bodovém systému se hraje skutečně o každý míček, i jen krátká bodová „šňůrka“ často rozhodne o osudu utkání; o mnohabodové šňůře ani nemluvě.
6) Pozitivní myšlení je stejně důležité jako zavázané tkaničky – hrát s nalomeným sebevědomím je horší než hrát s nalomenou raketou. Pokud po prohraném míčku sklopíte hlavu a začnete se užírat třeba i lacinou chybou, následně ztratíte jistě více než jen jeden bod.
7) Kdo ovládne síť, ovládne často celý zápas.
8) Nehrajte přímo na lajny, ale lépe pět, deset centimetrů od nich. Lajny jsou široké jen 4cm a není snadné se na ně trefit.
9) Pokud se vám nedaří změňte spolu s taktikou i tempo hry, prodlužte nebo naopak zkraťte výměny, pokuste se navázat na herní varianty, které vám přinášely úspěch.
10) Používejte klamavé a překvapivé údery. Ovšem pozor – tyto údery by měly oklamat a překvapit vašeho soupeře a ne vás, jak tomu začasté bývá; správná finta není výsledkem pouze momentální „geniální myšlenky“, ale dlouhodobého tréninku a následné geniální myšlenky v zápase.
11) S rozhodčími se nehádejte, většinou to nemá cenu – raději se koncentrujte na svůj výkon a pokuste se vyhrát hned následující výměnu.
12) Nečekejte pasivně na chybu soupeře a svou aktivní hrou mu k ní pomáhejte.
13) Podání, příjem a soupeřův mečbol se nikdy nekazí!
14) A vlastní mečbol se vždy proměňuje; zapomeňte na to, že poslední krok je nejtěžší a nezapomeňte na to, že je snazší mečbol proměnit, než jej odvrátit.