Dostat se do formy sice zabere více než jen pár dní, ale přesto existují triky na to, jak si svou fyzičku zlepšit co nejdříve.
1) Hýbejte se každý den
Nejsnazším a nejrychlejším způsobem, jak si zlepšit fyzičku, je rozhodně zařazení pravidelné fyzické aktivity do každodenního života. Zpočátku se může jednat o rychlou procházku v parku každý den 30 minut, postupně můžeme zařazovat další aktivity, které nás baví. To je totiž zásadní. Pokud pohyb není zábava, nemůže nikomu v pravidelném režimu dlouho vydržet.
2) Hlavně to nepřepálit
Asi to sami znáte. Chcete se co nejrychleji dostat do formy a tak se po několika měsících nic nedělání vrhnete do fitka a trénujete čtyřikrát do týdne, protože tak vám to přece všude radí. A týden na to onemocníte. Jakmile se dáte do kupy, můžete začít rovnou znovu. Nepřepalte start a vycházejte ze své sportovní zkušenosti, historie. Nebojte se ani konzultace s odborníky, ať už s praktickým lékařem, či rozumným osobním trenérem.
3) Ideální je rychlá chůze
Na zlepšení fyzičky hned nemusíte běžet do fitka. Zkuste rychlou chůzi, dělá zázraky. Můžete taky vyzkoušet jízdu na kole, plavání, v zimě lyžování, nebo běžky.
4) Silové cvičení buduje svaly, vytrvalostní snižuje tuky
Řada lidí řeší, při jaké fyzické aktivitě narostou svaly, a při které ztratí tuk. Obecně platí, že silové cvičení buduje svalovou hmotu, a vytrvalostní v tzv. aerobním pásmu – tedy takové, při kterém se nezadýcháme a jsme schopni stále normálně mluvit – pomáhá budovat vytrvalost a snižovat tukovou zásobu. Vše však zcela zásadně souvisí s vhodným stravováním. Svaly nerostou ze vzduchu, ani tuky se nepálí jen tak…
5) Ideální je cvičit 30 minut 5x týdně
Často nás trápí otázka, jak často bychom měli cvičit, abychom na sobě viděli změnu, ale zároveň to nepřepálili. Obecná doporučení, která už ovšem také mají své kritiky, představují 30 minut denně alespoň 5x v týdnu, 10 000 kroků denně. Z reálné praxe bych doporučila minimálně 2x týdně nějakou konkrétní aktivitu jako trénink a k tomu každý den dostatek kroků. Ideální stav je 4x až 5x v týdnu, ale aktivity by se měly střídat, tedy měli bychom jak běhat, tak i posilovat a protahovat se například prostřednictvím jógy.
6) Nezapomeňte na jídelníček
Všechno souvisí se vším a bez správné stravy si buchty na břiše neupečete. Bez kvalitních živin nebude ani naše tělo správně fungovat. Co jíme, je velmi důležité. Obecná doporučení se v poslední době rapidně odklánějí od redukce tuků a doporučují zásadní snížení obsahu sacharidů v našem jídelníčku, tedy jak klasického cukru, tak i většiny obilovin, zejména bílé pšeničné mouky.
7) Věk není výmluva
Už vám dávno není třicet nebo čtyřicet? To vůbec nevadí, naopak, podle celé řady výzkumů je právě u starší generace pozitivní vliv pravidelné fyzické aktivity okamžitě vidět. Jak fyzická, tak i psychická kondice aktivních lidí je nesrovnatelně lepší než u těch, kteří se nehýbou.